  • MASMLJ78A
MASMLJ78A
advertisement
Manufacturer No:
MASMLJ78A
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-MASMLJ78A
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
MASMLJ78A
Description:
Diode TVS Single Uni-Dir 78V 3KW 2-Pin DO-214AB
Step5Bar-code shipping tag
MASMLJ78A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MASMLJ78A.
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
    1
  • Element Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    86.7V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Clamping Voltage
    126V
  • Peak Pulse Current
    22.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    78V
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W