  • MAV0120/3D1BL024
MAV0120/3D1BL024
advertisement
Manufacturer No:
MAV0120/3D1BL024
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-MAV0120/3D1BL024
Package:
Datasheet:
MAV0120/3D1BL024
Description:
Quantity:
In Stock : 70
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAV0120/3D1BL024
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Anti-Vandal, Illuminated
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Voltage - Rated DC
    36V
  • Current Rating (Amps)
    2A DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Silver
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Blue
  • Electrical Life
    200,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    500,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    2A
  • Illumination Color
    Blue
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -25°C~55°C