  • MAX16023LTAW12+T
MAX16023LTAW12+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16023LTAW12+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX16023LTAW12+T
Purchasing and Inquiry
MAX16023LTAW12+T Overview
The analog IC that this device utilizes is POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. As of right 1w, there are 1 channels available. In total, it has 8 pins. It is recommended that you mount this part using Surface Mount. The family name of this electrical component is Power Management Circuits. To activate this device, it should not be less than -40°C. Temperatures below 85°C are recommended. Always keep this device set to 1.6V. The device has a total of 8 pins. It is possible to discover the value RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 1.67V in this device when it is used. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 5.5V. A voltage greater than 1.53V must be present in Vsup (supply voltage). It is not permitted to exceed 0.021mA for the maximum supply current (Isup). There is 1.2V voltage output from it.
MAX16023LTAW12+T Features
with 8 Pins
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
MAX16023LTAW12+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16023LTAW12+T Battery Management ICs applications.
  • Estimating the battery’s operational state
  • Tower communications
  • Motor drive - DC12V-48V industry
  • Chargers 50 kW to 350 kW
  • Robots
  • Motor drive - single phase AC100V-240V non -isolated
  • LED lighting
  • Air conditioner
  • Ventilator
  • Electric train traction batteries
Step5Bar-code shipping tag
MAX16023LTAW12+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 1.67V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Current - Output
    100mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Voltage - Output
    1.2V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm