  • MAX16023LTAZ18+T
MAX16023LTAZ18+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16023LTAZ18+T
HK JDW NO:
503-MAX16023LTAZ18+T
Purchasing and Inquiry
MAX16023LTAZ18+T Overview
The analog IC in this device is POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. The available channels are 1. The total number of pins is 8. The part must be mounted with Surface Mount. This electrical component is from the Power Management Circuits family. To activate this device, it should not be less than -40°C. It is suggested that it be used at temperatures below 85°C. Ensure that this device is always set to 1.6V. In total, it has 8 pins. There is an opportunity to discover RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.32V using this device. Upon reaching 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) can be applied. The Vsup (supply voltage) must be greater than 1.53V. A maximum current supply (Isup) of 0.021mA is permitted. Its output voltage amounts to 1.8V.
MAX16023LTAZ18+T Features
with 8 Pins
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
MAX16023LTAZ18+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16023LTAZ18+T Battery Management ICs applications.
  • LED lighting
  • Passenger cars
  • Rear light with dynamic control
  • Consumer electronics
  • ADAS ECU
  • xEV charging station (off-board charger)
  • UAV
  • Sports cars
  • Rear light with animation
  • Electric compressor
Step5Bar-code shipping tag
MAX16023LTAZ18+T
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.32V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Current - Output
    100mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm