  • MAX16023PTAL18+T
MAX16023PTAL18+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16023PTAL18+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX16023PTAL18+T
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX16023PTAL18+T
Description:
-40°C~85°C 1 Channel DUAL Battery Management ICs 1.6V MAX16023 8 Pins Multi-Chemistry 8-WDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MAX16023PTAL18+T Overview
The 8-WDFN Exposed Pad package is suitable for battery instrument. The analog IC in this power management IC is POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. There are currently 1 channels available. In total, it has 8 pins. Tape & Reel (TR) cases are used for packaging. Mount this electronic part using Surface Mount. Surface Mount is located in the way of this electronic part. A Power Management function can be delivered by battery instrument. This electric part performs best at temperatures in the range of -40°C~85°C. In this electrical part, the battery chemistry includes Multi-Chemistry. Ensure that this battery management IC is always set to 1.6V. It uses the MAX16023 family as a base. A device that uses this battery instrument can detect RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.63V. Voltage supply (Vsup) is 5.5V at maximum. A voltage greater than 1.53V (Vsup) must be required for a power supply. (Isup) must have a maximum current of 0.021mA. It is not possible to provide the power ICs with more current than 100mA.
MAX16023PTAL18+T Features
Available in 8-WDFN Exposed Pad Package
with 8 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Multi-Chemistry
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
Output Voltage at the range of 1.8V
MAX16023PTAL18+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16023PTAL18+T Battery Management ICs applications.
  • Leisure
  • Lifts and cranes
  • Utility vehicles
  • Monitoring the battery
  • Non-road type vehicles
  • PV inverter
  • Body control module
  • Base station RRH
  • ADAS sonar
  • Grid power infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
MAX16023PTAL18+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX16023
  • Function
    Power Management
  • Output Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Output Current
    100mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Battery Chemistry
    Multi-Chemistry
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.63V