  • MAX16023PTAS25+T
MAX16023PTAS25+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16023PTAS25+T
HK JDW NO:
503-MAX16023PTAS25+T
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX16023PTAS25+T
Description:
-40°C~85°C TA 1 Channel DUAL Battery Management ICs 1.6V MAX16023 8 Pins 8-WDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MAX16023PTAS25+T Overview
A 8-WDFN Exposed Pad package would be appropriate for this. The analog IC that this system battery utilizes is POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. There are currently 1 channels available. It has a total of 8 pins. Tape & Reel (TR) is the case number of the package. Use Surface Mount to mount this electronic component. Surface Mount is located in the way of this electronic part. There is a possibility of delivering functions Power Management. To best deliver its performance, the electronic part should be operated at a temperature of -40°C~85°C TA. Ensure that this battery management IC is always set to 1.6V. The model is based on the MAX16023 family. When using this device, RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.93V can be discovered in the power management IC. 5.5V is the maximal voltage supply (Vsup). Ideally, Vsup (supply voltage) should be greater than 1.53V. A maximum of 0.021mA current must be available from the supply (Isup). This power management IC can supply a maximum current of 100mA.
MAX16023PTAS25+T Features
Available in 8-WDFN Exposed Pad Package
with 8 Pins
Mounting Type: Surface Mount
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
Output Voltage at the range of 2.5V
MAX16023PTAS25+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16023PTAS25+T Battery Management ICs applications.
  • Motor bikes
  • Leisure
  • Multicopter and drones
  • xEV charging station (off-board charger)
  • Grid power infrastructure
  • Electric street sweepers
  • Electric compressor
  • Motor drive - single phase AC100V-240V non -isolated
  • Continually optimizing battery performance
  • ADAS sonar
Step5Bar-code shipping tag
MAX16023PTAS25+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.93V
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MAX16023
  • Function
    Power Management
  • Output Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Output Current
    100mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm