  • MAX16023PTAT18+T
MAX16023PTAT18+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16023PTAT18+T
HK JDW NO:
503-MAX16023PTAT18+T
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX16023PTAT18+T
Description:
-40°C~85°C 1 Channel DUAL Battery Management ICs 1.6V MAX16023 8 Pins Multi-Chemistry 8-WDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
MAX16023PTAT18+T Overview
A 8-WDFN Exposed Pad package would be appropriate for this. This power management IC utilizes an analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. There are currently 1 channels available. In total, it has 8 pins. Tape & Reel (TR) is the case number of the package. It is recommended that you mount this electrical component using Surface Mount. This electronic component is mounted in the way of Surface Mount. In addition to Power Management functions, it can deliver other functions as well. To best deliver its performance, the electronic part should be operated at a temperature of -40°C~85°C. A battery chemistry of Multi-Chemistry is used in this electronic part. It is recommended that this battery protection IC be set to 1.6V at all times. It uses the MAX16023 family as a base. There is a maximum supply voltage (Vsup) of 5.5V. There must be a voltage higher than 1.53V (Vsup) on the supply. The supply (Isup) must provide 0.021mA more than 0.021mA current. 100mA is the maximum current that can be supplied to the battery management IC.
MAX16023PTAT18+T Features
Available in 8-WDFN Exposed Pad Package
with 8 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Multi-Chemistry
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
Output Voltage at the range of 1.8V
MAX16023PTAT18+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16023PTAT18+T Battery Management ICs applications.
  • Cleaning machines
  • Electric vehicles
  • Motor drive - 3 phase AC100V-240V AC servo
  • Rear light with animation
  • Distributed energy resources
  • Weather stations
  • Smart speaker / portable audio
  • xEV charging station (off-board charger)
  • Trucks
  • Garbage compressors
Step5Bar-code shipping tag
MAX16023PTAT18+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    BICMOS
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX16023
  • Function
    Power Management
  • Output Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Output Current
    100mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Battery Chemistry
    Multi-Chemistry
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm