  • MAX16024PTBY18+T
MAX16024PTBY18+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16024PTBY18+T
HK JDW NO:
503-MAX16024PTBY18+T
Purchasing and Inquiry
MAX16024PTBY18+T Overview
IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is the device's analog IC. The available channels are 1. The total number of pins is 10. It is recommended that you mount this part using Surface Mount. The Power Management Circuits family of electrical components includes this component. This device must be activated by a value of -40°C. It is suggested that it be used at temperatures below 85°C. Voltage 1.8/5V is used to power it. Ensure that this device is always set to 1.6V. It has a total of 10 pins. There is an opportunity to discover RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.19V using this device. 5.5V is the maximum supply voltage (Vsup). To operate a power supply, a voltage greater than 1.53V (Vsup) is needed. A maximum of 0.021mA current must be available from the supply (Isup). A voltage of 1.8V is output by the device.
MAX16024PTBY18+T Features
with 10 Pins
operate supply voltage at the range of 1.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) : 5.5V
MAX16024PTBY18+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16024PTBY18+T Battery Management ICs applications.
  • Electric compressor
  • Power supplies
  • Industrial machines
  • Cleaning machines
  • Washing machine
  • Head up display (HUD)
  • Air conditioner
  • Base station RRH
  • UAV
  • Electric-powered machinery
Step5Bar-code shipping tag
MAX16024PTBY18+T
    Select All
  • Pin Count
    10
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.53V
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Current - Output
    100mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Voltage - Output
    1.8V
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.021mA
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Number of Pins
    10
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.19V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm