  • MAX16056ATA41+T
MAX16056ATA41+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16056ATA41+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX16056ATA41+T
Package:
Datasheet:
Description:
3.3V 8 Terminals 8-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1.1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 8724
Step5Bar-code shipping tag
MAX16056ATA41+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.1V
  • Power Dissipation-Max
    1.951W
  • Operating Supply Current
    142nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.1V
  • Number of Voltages Monitored
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.998V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.203V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm