  • MAX16072RS25D3+T
MAX16072RS25D3+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16072RS25D3+T
HK JDW NO:
503-MAX16072RS25D3+T
Package:
4-WFBGA, CSPBGA
Datasheet:
MAX16072RS25D3+T
Description:
4 Terminals MAX16072 Voltage supervisorMin 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX16072RS25D3+T Overview
Power management is mounted through 4 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. In this PMIC, you can find 4-WFBGA, CSPBGA functions for your reference. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. Power management conducts at a voltage of 1. Using Surface Mount, IC management is mounted. As a subcategory, this PMIC chip can be categorized as Power Management Circuits. 4 pins are present on the power management system. Supply voltage (Vsup) should be at least 1.2V for this power management. This IC power should be powered by no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup). In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. We recommend setting the supervisors to -40°C~85°C degrees. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using MAX16072, the base power ics number.
MAX16072RS25D3+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
MAX16072RS25D3+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16072RS25D3+T Voltage Supervisors applications.
  • Detection of phase loss
  • Power distribution systems of infant care room
  • FPGA design
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Display equipment
  • Personal computers
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Cloud computing
  • Smart meter
  • Embedded computing
Step5Bar-code shipping tag
MAX16072RS25D3+T
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-WFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    239mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MAX16072
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Voltage - Threshold
    2.5V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.437V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.562V