  • MAX16073RS16D1+T
MAX16073RS16D1+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16073RS16D1+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX16073RS16D1+T
Package:
4-WFBGA, CSPBGA
Datasheet:
MAX16073RS16D1+T
Description:
4 Terminals MAX16073 Voltage supervisorMin 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX16073RS16D1+T Overview
There are 4 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. To assist you, this PMIC includes 4-WFBGA, CSPBGA functions. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. Power ics operate at 1 supply voltages. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. This power management system has 4 pins. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 1.2V. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. The mounting type of the supervisors is Surface MountIt is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~85°C. There is an output voltage of Push-Pull, Totem Pole from this supervisor when it is operating. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using MAX16073, the base power ics number.
MAX16073RS16D1+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
MAX16073RS16D1+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16073RS16D1+T Voltage Supervisors applications.
  • Electronics installed in the vehicle
  • Embedded computing
  • Power distribution systems of ICU
  • Dash board
  • External alarm
  • Household appliances
  • DVR
  • Electrical fire monitoring system
  • Leakage current detection
  • Low voltage/high power - AI, GPU
Step5Bar-code shipping tag
MAX16073RS16D1+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-WFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    239mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MAX16073
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    1.63V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    8ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.6V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.66V