  • MAX16073RS22D0+T
MAX16073RS22D0+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16073RS22D0+T
HK JDW NO:
503-MAX16073RS22D0+T
Package:
4-WFBGA, CSPBGA
Datasheet:
MAX16073RS22D0+T
Description:
4 Terminals MAX16073 Voltage supervisorMin 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX16073RS22D0+T Overview
As you can see, this power management is mounted through 4 terminals. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Please refer to power management for 4-WFBGA, CSPBGA functions. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. When 1 is applied to the power ic, it conducts. The mount is attached to Surface Mount. As a subcategory, this PMIC chip can be categorized as Power Management Circuits. This power management has 4 pins. Supply voltage (Vsup) should be at least 1.2V for this power management. The supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts in this IC power. Mounting type Surface Mount is recommended. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~85°C. While this power management is operating, it will output Push-Pull, Totem Pole as the output voltage. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using MAX16073, the base power ics number.
MAX16073RS22D0+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
MAX16073RS22D0+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX16073RS22D0+T Voltage Supervisors applications.
  • Personal computers
  • Fire equipment power monitoring system
  • Battery-powered equipment
  • Telecommunications equipment
  • Battery cars
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Electronics installed in the vehicle
  • Detection of phase loss
  • Detection of phase sequence
  • Multi-voltage system
Step5Bar-code shipping tag
MAX16073RS22D0+T
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-WFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    239mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MAX16073
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    2.2V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    20μs Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.145V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.25V