  • MAX1734EUK15+
MAX1734EUK15+
advertisement
Manufacturer No:
MAX1734EUK15+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX1734EUK15+
Package:
SOT-23
Datasheet:
MAX1734EUK15+
Description:
5 Terminals 5-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Strip SOT-23
Quantity:
In Stock : 2367
Step5Bar-code shipping tag
MAX1734EUK15+
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90 %
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    250mA
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Switching Frequency
    1.2MHz
  • Length
    2.9mm