  • MAX17501BATB+T
MAX17501BATB+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX17501BATB+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX17501BATB+T
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX17501BATB+T
Description:
4.5V 10-Pin MAX17501 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 600kHz Tape & Reel (TR) 10-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8126
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAX17501BATB+T
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Himalaya
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Base Part Number
    MAX17501
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Max Duty Cycle
    94 %