  • MAX1806EUA15+T
MAX1806EUA15+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX1806EUA15+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX1806EUA15+T
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MAX1806EUA15+T
Description:
Enable, Power Good Adjustable (Fixed) 0.65mm MAX1806 PMIC 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2655
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAX1806EUA15+T
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    1.3W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MAX1806
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V 1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.25V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    400μA
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Voltage - Output (Max)
    4.5V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    575μA
  • Adjustability
    FIXED/ADJUSTABLE
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm