  • MAX1921EUT18+T
MAX1921EUT18+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX1921EUT18+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX1921EUT18+T
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MAX1921EUT18+T
Description:
6 Terminals DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR Strip SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
MAX1921EUT18+T Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Strip package. During the development of this harley voltage regulator, 6 terminations were made. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the SOT-23-6 package. A regulator with this 260 peak reflow temperature is essentially indestructible. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 3.6V. In terms of category, this voltage regulator 12v falls into the Switching Regulator or Controllers category. At 1.8V volts, voltage regulator can provide voltage. There should be no more than or equal to 85°C degrees Celsius as the DC DC switching regulator's maximum operating temperature. There should be a temperature difference between -40°C and the DC DC switching regulator's minimal operating temperature. The maximum switching frequency of the regulator is 1200kHz, which is used to operate it. Unique technique can be used to allow DC DC switching regulator's input voltages with maximal values of 2.5V. Using this voltage regulator dc to dc, you can input a voltage as low as 2V. There are 6 pins on this DC-DC switching regulator. In normal circumstances, 400mA are the output current of DC DC switching regulator.
MAX1921EUT18+T Features
Peak reflow temperature (Cel) of 260
Maxium switching frequency of 1200kHz
MAX1921EUT18+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX1921EUT18+T Voltage Regulators applications.
  • Fire elevators
  • Electrical power transmission
  • Smoke prevention equipment
  • Boring machines
  • Thermal power
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Computer-related products
  • Communication system
  • Mobile phones
  • Access control systems
Step5Bar-code shipping tag
MAX1921EUT18+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Output Voltage
    1.8V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Current
    400mA
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Input Voltage (Max)
    2.5V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Switching Frequency-Max
    1200kHz
  • Height Seated (Max)
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.625mm