  • MAX1928EUB15+
MAX1928EUB15+
advertisement
Manufacturer No:
MAX1928EUB15+
HK JDW NO:
503-MAX1928EUB15+
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MAX1928EUB15+
Description:
10 Terminals 2.6V 10-Pin MAX1928 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 800kHz~1.2MHz Tube 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MAX1928EUB15+ Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tube package. In this voltage regulator, there are a total of 10 terminations. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. Space savings are achieved by placing this voltage regulator in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. 1 outputs of voltage regulator are configured. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. This switching regulator is designed to fit the Surface Mount mounting system. Operating at -40°C~85°C TA is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. DC-DC switching regulators reach 800kHz~1.2MHz switching frequencies. Regulator 2.6V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 2.6V. The output voltage of this voltage regulator (Min/Fixed) amounts to 1.5V volts. It features maximum design flexibility due to dc to dc voltage regulator's 800mA output current. The peak reflow temperature of this regulator amounts to 260 to be essentially indestructible. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 3.6V. I would like to point out that this voltage regulator belongs to the Switching Regulator or Controllers subcategory. DC/DC regulators of this type are part of the MAX1928 family of voltage regulator 12vs. Voltage can be produced at 1.5V volts by voltage regulator. In order to operate voltage regulator, 10 pins are required. With a supply voltage of 5.5V, this harley voltage regulator works. CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE-switching regulators provide efficiency and stability.
MAX1928EUB15+ Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
10 pins
Operating supply voltage of 5.5V
CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE
MAX1928EUB15+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX1928EUB15+ Voltage Regulators applications.
  • Program control systems
  • Remotely powered electric motors
  • Series voltage regulation circuits
  • Various precision measuring instruments
  • Digital precision reference circuits
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Wind power
  • Fire elevators
  • Imported equipment
  • Power supplies of electronic gadgets
Step5Bar-code shipping tag
MAX1928EUB15+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MAX1928
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.6V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    800mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    800kHz~1.2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm