  • MAX2045ETJ+T
MAX2045ETJ+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX2045ETJ+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX2045ETJ+T
Package:
32-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX2045ETJ+T
Purchasing and Inquiry
MAX2045ETJ+T Overview
The frequency of 2.04GHz~2.24GHz determines how RF modulator operates.RF IC features an enhanced 32-WFQFN Exposed Pad package.In the Tape & Reel (TR) package, this RF modulator is mounted.Any Surface Mount-type PCB or development board can be used with this RF modulator.For driving and receiving signals from data, this RF module has 32 terminations integrated.A 32-pin RF module with enhanced power dissipation control is featured here.85°C is the minimum operating RF switch IC's temperature.It must not be less than -40°C degrees Celsius for this RF switch IC to operate properly.
MAX2045ETJ+T Features
Frequency of 2.04GHz~2.24GHz
32-WFQFN Exposed Pad package
Tape & Reel (TR)
32 terminations
32 pins
MAX2045ETJ+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX2045ETJ+T RF Misc ICs and Modules applications.
  • Test and Measurement
  • Balanced modulation
  • Wireless LAN
  • Cellular Infrastructure
  • Synchronous detection
  • Demodulation
  • Phase shifter
  • VSAT radios
  • Automotive
  • Phase detection
Step5Bar-code shipping tag
MAX2045ETJ+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    32
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    2.04GHz~2.24GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Function
    High-Gain Vector Multiplier
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Nominal Supply Current
    160mA
  • Telecom IC Type
    BASEBAND CIRCUIT
  • RF Type
    Cellular, DCS, GSM, PCS, UMTS
  • Secondary Attributes
    15dBm Input IP3
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm