  • MAX4007EUT-T
MAX4007EUT-T
advertisement
Manufacturer No:
MAX4007EUT-T
HK JDW NO:
503-MAX4007EUT-T
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MAX4007EUT-T
Description:
6 Terminations40V MAX4007 Current regulator-40°C~85°C
Purchasing and Inquiry
MAX4007EUT-T Overview
Buck boost converter is embedded in the Tape & Reel (TR) package.The package is in the form of SOT-23-6.Surface Mount is used to mount this current regulator on the board.The operating temperature should not exceed -40°C~85°C.Current regulator is possible to use a voltage of 2.7V~76V as an input voltage.As well as 6 terminations, there are also 6 terminations, which are the practice of terminating a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the transmission line.Moreover, current regulator is part of the MAX4007 family.It should work as long as it is powered by a 40VV power source. If it does not, it will not work.POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is the analog IC in this power converter.The number of channels is growing both strongly and weakly: 1.In this case, these current regulations are included as part of a part called Power Management Circuits.The supply voltage (Vsup) should be greater than 2.7V.A maximum current supply (Isup) is supplied for its operation when the boost converter reaches its limit (4mA).Its maximum supply voltage (Vsup) when the boost converter is being operated reaches the value 76V.Current regulation operates from 40V power supplies.
MAX4007EUT-T Features
Tape & Reel (TR) package
MAX4007 family
40V power supplies
MAX4007EUT-T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX4007EUT-T Current Regulation/Managements applications.
  • DC motor control
  • Over-current protection
  • Suspension controls
  • Industrial applications current measurement
  • Vehicle dynamic controls
  • Over current monitor
  • Transmission controls
  • Diesel injection controls
  • Battery management
  • Power management
Step5Bar-code shipping tag
MAX4007EUT-T
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    40V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MAX4007
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Function
    Current Monitor
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    76V
  • Power Supplies
    40V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Voltage - Input
    2.7V~76V
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    ±5%
  • Supply Current-Max (Isup)
    4mA
  • Sensing Method
    High-Side
  • Height Seated (Max)
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.625mm