  • MAX4200EUK-T
MAX4200EUK-T
advertisement
Manufacturer No:
MAX4200EUK-T
HK JDW NO:
503-MAX4200EUK-T
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX4200EUK-T
Description:
1 Channels 90mA per Channel 800nA Instrumentational OP Amps ±4V~5.5V MAX4200 5 Pins SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
MAX4200EUK-T Overview
In the package, you will find a SC-74A, SOT-753-case to contain the op amp ic. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Tape & Reel (TR) cases, linear amplifier will be delivered. The number of terminations approaches 5. Buffer amplifier has a total of 5 pins on it. As a reminder, this buffer op amp should be powered by 5V battery and that the battery should be inserted in the amplifier. In total, the buffer amplifier consists of 5 pins. Op amp rates 1mV as input offset voltage. The mounting type that is recommended for this electrical part is Surface Mount. The buffer amplifier functions well at -40°C~85°C as far as operating temperature is concerned. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 2.2mA and 10 . There should be no change in the voltage gain. As far as the device is concerned, buffer amplifier has 1 channels.
MAX4200EUK-T Features
5 Pins
supply voltage of 5V
0.35dB voltage gain
MAX4200EUK-T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX4200EUK-T Instrumentational OP Amps applications.
  • Medical imaging
  • Proportional counter tubes
  • Non-polarized electrodes
  • Oscilloscopes
  • Voltage regulation circuit
  • Home audio systems
  • Cinema or auditorium audio system
  • Digital cameras
  • PDA
  • Subtraction operation circuits
Step5Bar-code shipping tag
MAX4200EUK-T
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    571mW
  • Technology
    BIPOLAR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    MAX4200
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    2.2mA
  • Output Current
    90mA
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Slew Rate
    4200V/μs
  • Amplifier Type
    Buffer
  • Current - Input Bias
    800nA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±4V~5.5V
  • Output Current per Channel
    90mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1mV
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Voltage Gain
    0.35dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    55dB
  • Supply Voltage Limit-Max
    6V
  • -3db Bandwidth
    660MHz
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -6V
  • Input Voltage Noise Density
    2.1nV/sqrt Hz
  • Length
    2.9mm