  • MAX4275AKEUA
MAX4275AKEUA
advertisement
Manufacturer No:
MAX4275AKEUA
HK JDW NO:
503-MAX4275AKEUA
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MAX4275AKEUA
Description:
65mA per Channel 50pA Instrumentational OP Amps 0.01μA 5V 2.5V~5.5V ±1.25V~2.75V MAX4275 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 2793
Step5Bar-code shipping tag
MAX4275AKEUA
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    GainAmp™
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Subcategory
    Other Amplifiers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    MAX4275
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    355μA
  • Nominal Supply Current
    710μA
  • Slew Rate
    0.7V/μs
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Current - Input Bias
    50pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.5V~5.5V ±1.25V~2.75V
  • Output Current per Channel
    65mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    500μV
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.01μA
  • Supply Voltage Limit-Max
    6V
  • -3db Bandwidth
    1.7MHz
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm