  • MAX530ACAG+
MAX530ACAG+
advertisement
Manufacturer No:
MAX530ACAG+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX530ACAG+
Package:
24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
MAX530ACAG+
Description:
DACVoltage - BufferedSurface Mount R-2R R5.29mm mm
Purchasing and Inquiry
MAX530ACAG+ Overview
A 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package is provided with this component. An electrical supply voltage of 5V powers it. The Other Converters family of FPGAs includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~70°C. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tube. 24 terminations are present in total. If you are looking for related parts, you can use the base part number MAX530 as a starting point. An external power supply of 5/+-5V is required to power the device. In addition to this, it has 24 pins.
MAX530ACAG+ Features
24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
24 pin count
MAX530ACAG+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX530ACAG+ Digital to Analog Converters (DAC)?applications.
  • Digitally Controlled Attenuators and Power Supplies
  • Programmable Power Supplies
  • Low Power Systems
  • Bus Structured instruments
  • High-End Compact Disc Players
  • Digital Potentiometer
  • Synthesizers and Keyboards
  • Waveform Reconstruction
  • Precision AGC Circuits
  • Voltage Set Point Control
Step5Bar-code shipping tag
MAX530ACAG+
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1995
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Converters
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX530
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Output Type
    Voltage - Buffered
  • Power Supplies
    5/+-5V
  • Number of Bits
    12
  • Supply Current-Max
    0.4mA
  • Architecture
    R-2R
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Reference Type
    External, Internal
  • Data Interface
    Parallel
  • Differential Output
    No
  • Voltage - Supply, Analog
    ±5V
  • Voltage - Supply, Digital
    5V
  • Settling Time
    25μs (Typ)
  • Input Bit Code
    BINARY, OFFSET BINARY
  • INL/DNL (LSB)
    ±0.5 (Max), ±1 (Max)
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of D/A Converters
    1
  • Length
    8.2mm
  • Width
    5.29mm