  • MAX6029ESA25+
MAX6029ESA25+
advertisement
Manufacturer No:
MAX6029ESA25+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6029ESA25+
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MAX6029ESA25+
Description:
IC VREF SERIES 0.2% 8SOIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAX6029ESA25+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Tolerance
    ±0.2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Frequency
    10kHz
  • Base Part Number
    MAX6029
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    4mA
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Max Supply Voltage
    12.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Operating Supply Current
    5.75μA
  • Voltage - Input
    2.7V~12.6V
  • Max Supply Current
    5.75μA
  • Max Output Voltage
    2.505V
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Max Input Voltage
    12.6V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Reference Type
    Series
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    30 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    39μVp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    137μVrms
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm