  • MAX6126BASA50+
MAX6126BASA50+
advertisement
Manufacturer No:
MAX6126BASA50+
HK JDW NO:
503-MAX6126BASA50+
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MAX6126BASA50+
Description:
IC VREF SERIES 0.06% 8SOIC
Step5Bar-code shipping tag
MAX6126BASA50+
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±0.06%
  • Temperature Coefficient
    10ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Supply Voltage
    5.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    MAX6126
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    10mA
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Operating Supply Current
    725μA
  • Voltage - Input
    5.2V~12.6V
  • Nominal Supply Current
    380μA
  • Max Supply Current
    725μA
  • Max Output Voltage
    5V
  • Min Input Voltage
    5.2V
  • Max Input Voltage
    12.6V
  • Reference Voltage
    5V
  • Reference Type
    Series
  • Min Output Voltage
    5V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    10 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    2.85μVp-p
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm