  • MAX6133AASA25+T
MAX6133AASA25+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6133AASA25+T
HK JDW NO:
503-MAX6133AASA25+T
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MAX6133AASA25+T
Description:
IC VREF SERIES 0.04% 8SOIC
Step5Bar-code shipping tag
MAX6133AASA25+T
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    MAX6133
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    15mA
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Channels
  • Voltage - Input
    2.7V~12.6V
  • Quiescent Current
    60μA
  • Current - Supply
    85μA
  • Max Input Voltage
    13V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    7 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    16μVp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    12μVrms
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±0.04%
  • Temperature Coefficient
    7ppm/°C