  • MAX6143BASA10+
MAX6143BASA10+
advertisement
Manufacturer No:
MAX6143BASA10+
HK JDW NO:
503-MAX6143BASA10+
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MAX6143BASA10+
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAX6143BASA10+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    10ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    MAX6143
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    30mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    40V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Operating Supply Current
    700μA
  • Voltage - Input
    12V~40V
  • Max Input Voltage
    42V
  • Reference Type
    Series
  • Min Output Voltage
    10V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    10 ppm/°C
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    18μVp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    29μVrms
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm