  • MAX6306UK31D4+T
MAX6306UK31D4+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6306UK31D4+T
HK JDW NO:
503-MAX6306UK31D4+T
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX6306UK31D4+T
Description:
5 Terminals 5-Pin MAX6306 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6306UK31D4+T Overview
There are 5 terminals on this power management that allow it to be mounted. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. Please refer to power management for SC-74A, SOT-753 functions. There are a lot of similarities between this IC management and other Multi-Voltage Supervisor products. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. IC management conducts in a 2-voltage supply. Power management is included in the Surface Mount mount. The power management system can be categorized as a Power Management Circuits chip. There are a total of 5 pins on power management. 5 pins are on the supervisor. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 1V volts. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. The supervisors should be set to the following temperature: 0°C~70°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Open Drain or Open Collector. In order to maintain a stable supply current for the power management, 8μA is the recommended value. The other features include, for example, [0], which is just one example. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by MAX6306.
MAX6306UK31D4+T Features
Multi-Voltage Supervisor type
Minimum supply voltage of 1V
8μA operating supply current
MAX6306UK31D4+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6306UK31D4+T Voltage Supervisors applications.
  • Unattended substation automation
  • Power distribution systems of infant care room
  • Smart meter
  • Display equipment
  • Automotive power systems
  • Precision measurement
  • Detection of phase imbalance
  • Military electronics
  • Kitchen appliances
  • Power distribution systems of ICU
Step5Bar-code shipping tag
MAX6306UK31D4+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 3.08V; MANUAL RESET INPUT
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    571mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    MAX6306
  • Output
    Open Drain or Open Collector
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    8μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.08V Adj
  • Number of Voltages Monitored
    2
  • Reset Timeout
    1.12s Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.016mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.034V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.126V
  • Threshold Voltage
    +3.1V
  • Undervoltage Threshold
    3.034V
  • Overvoltage Threshold
    3.126V