  • MAX6306UK47D2+T
MAX6306UK47D2+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6306UK47D2+T
HK JDW NO:
503-MAX6306UK47D2+T
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX6306UK47D2+T
Description:
5 Terminals 5-Pin Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6306UK47D2+T Overview
This voltage supervisor has a total of 5 mounting terminals that can be used for mounting. Packaging is in the form of a Strip. Please refer to this PMIC for 1 functions. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. Please find attached SC-74A, SOT-753 functions for your reference in this IC power. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Multi-Voltage Supervisor products. The package peak reflow temperature is specified to be 260. When 2 is applied to the power ic, it conducts. Surface Mount mounts IC management. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. A total of 5 pins are located on this power management. 5 pins are on the supervisor. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 1V as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. This IC power should be powered by no more than 5.5V volts of supply voltage (Vsup). Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: 0°C~70°C TA. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 8μA.
MAX6306UK47D2+T Features
Multi-Voltage Supervisor type
Minimum supply voltage of 1V
8μA operating supply current
MAX6306UK47D2+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6306UK47D2+T Voltage Supervisors applications.
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Utility meter
  • Solar power charger
  • Efficient information transmission
  • Leakage current detection
  • Detection of phase sequence
  • Electrical fire monitoring system
  • Kitchen appliances
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • WiFi router
Step5Bar-code shipping tag
MAX6306UK47D2+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    571mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Output
    Open Drain or Open Collector
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    8μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.7V
  • Number of Voltages Monitored
    2
  • Reset Timeout
    20ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.016mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.63V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.771V
  • Threshold Voltage
    +4.7V
  • Undervoltage Threshold
    4.63V
  • Overvoltage Threshold
    4.771V