  • MAX6314US33D2
MAX6314US33D2
advertisement
Manufacturer No:
MAX6314US33D2
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6314US33D2
Package:
SOT-143
Datasheet:
Description:
4 Terminals 4-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 2002
Step5Bar-code shipping tag
MAX6314US33D2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-143
  • Number of Pins
    4
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 3.3V; MANUAL RESET INPUT
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.92mm
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.012mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.24V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.36V
  • Threshold Voltage
    +3.3V
  • Height Seated (Max)
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm