  • MAX6324BUT29-T
MAX6324BUT29-T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6324BUT29-T
HK JDW NO:
503-MAX6324BUT29-T
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
MAX6324BUT29-T
Description:
3V6 Terminals 6-Pin MAX6324 Voltage supervisor1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6324BUT29-T Overview
As you can see, this power management is mounted through 6 terminals. There is a Tape & Reel (TR)-packaging method applied to IC management. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. To assist you, this PMIC includes SOT-23-6 functions. There are many benefits that this IC power shares with other Watchdog Circuit products as well. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 245. IC management conducts in a 3V-voltage supply. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. Surface Mount is the one that mounts power management. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 6. 6 pins make up the power management. It is recommended that Vsup should not be less than 1.2V for this IC power. It is recommended that the maximum supply voltage (Vsup) in this IC power be no more than 5.5V volts. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~125°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. The power management's supply current is 27μA. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by MAX6324.
MAX6324BUT29-T Features
Watchdog Circuit type
Minimum supply voltage of 1.2V
27μA operating supply current
MAX6324BUT29-T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6324BUT29-T Voltage Supervisors applications.
  • Data storage applications
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Utility meter
  • Functional modules
  • Unattended substation automation
  • Power communication system
  • DC stabilized power supply module
  • Solar power charger
  • Electric heating appliances
  • emergency room
Step5Bar-code shipping tag
MAX6324BUT29-T
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Watchdog Circuit
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    696mW
  • Technology
    BICMOS
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MAX6324
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    27μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.057mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.85V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3V
  • Undervoltage Threshold
    2.85V
  • Overvoltage Threshold
    3V
  • Length
    2.9mm