  • MAX6336US22D2+T
MAX6336US22D2+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6336US22D2+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6336US22D2+T
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
MAX6336US22D2+T
Description:
3V 4 Terminals 4-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 11545
Step5Bar-code shipping tag
MAX6336US22D2+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    TIN
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    3.3μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.2V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    20ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.007mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.16V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.24V
  • Threshold Voltage
    +2.2V
  • Undervoltage Threshold
    2.16V
  • Overvoltage Threshold
    2.24V
  • Length
    2.92mm