  • MAX6361HUT29
MAX6361HUT29
advertisement
Manufacturer No:
MAX6361HUT29
HK JDW NO:
503-MAX6361HUT29
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
2.38V 6 Terminals 6-Pin Voltage supervisor 2 Channels Min 0V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 12389
Step5Bar-code shipping tag
MAX6361HUT29
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Cut Tape
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    MANUAL RESET INPUT, WATCHDOG INPUT
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    2.38V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    0V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Power Dissipation-Max
    696mW
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.85V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3V
  • Height Seated (Max)
    1.45mm
  • Length
    2.9mm