  • MAX6368HKA29+T
MAX6368HKA29+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6368HKA29+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6368HKA29+T
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
MAX6368HKA29+T
Description:
2.8V8 Terminals 8-Pin MAX6368 Voltage supervisor2 Channels Min 0V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6368HKA29+T Overview
It is mounted through 8 terminals on the power management. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. Please refer to this PMIC for 1 functions. On this supervisor, there is a series of 2 channels that can be found. To assist you, this PMIC includes SOT-23-8 functions. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Battery Backup Circuit manage ics. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. IC management conducts at a voltage of 2.8V. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. The power management is mounted by Surface Mount. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. In total, the power management has 8 pins in it. Power managment ic pin count is 8. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 0V as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. Power management recommends the Surface Mount mounting type. Temperature setting for the supervisors should be -40°C~85°C TA. There is an output voltage of Open Drain or Open Collector from this supervisor when it is operating. Power management is also possible to add other features such as AUXILIARY USER-ADJUSTABLE RESET IN to name a few. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by MAX6368. A power supply of 2.5/5V watts is required for the operation of this power management.
MAX6368HKA29+T Features
Battery Backup Circuit type
Minimum supply voltage of 0V
MAX6368HKA29+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6368HKA29+T Voltage Supervisors applications.
  • Cloud computing
  • FPGA design
  • Multi-voltage system
  • Electrical fire monitoring system
  • Network equipment
  • Utility meter
  • Personal computers
  • Display equipment
  • DSP
  • Military electronics
Step5Bar-code shipping tag
MAX6368HKA29+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Battery Backup Circuit
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Additional Feature
    AUXILIARY USER-ADJUSTABLE RESET IN
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    700mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX6368
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    0V
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.05mA
  • Length
    2.9mm