  • MAX6376UR28+T
MAX6376UR28+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6376UR28+T
HK JDW NO:
503-MAX6376UR28+T
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
3V 3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 14785
Step5Bar-code shipping tag
MAX6376UR28+T
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset, Voltage Detector
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Operating Supply Current
    1μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2.5 %
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    2.8V
  • Reset Timeout
    20 μs
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.758V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.842V
  • Threshold Voltage
    +2.8V
  • Undervoltage Threshold
    2.758V
  • Overvoltage Threshold
    2.842V
  • Number of Monitored Inputs
  • Length
    2.92mm