  • MAX6381LT24D3+T
MAX6381LT24D3+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6381LT24D3+T
HK JDW NO:
503-MAX6381LT24D3+T
Package:
Datasheet:
MAX6381LT24D3+T
Description:
1.8V 6 Terminals 6-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 6462
Step5Bar-code shipping tag
MAX6381LT24D3+T
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.4V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation-Max
    167.7mW
  • Operating Supply Current
    7μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
  • Voltage - Threshold
    2.4V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.34V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.46V
  • Undervoltage Threshold
    2.34V
  • Overvoltage Threshold
    2.46V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm