  • MAX6381LT28D4+T
MAX6381LT28D4+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6381LT28D4+T
HK JDW NO:
503-MAX6381LT28D4+T
Package:
6-WDFN
Datasheet:
MAX6381LT28D4+T
Description:
1.8V6 Terminals 6-Pin MAX6381 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6381LT28D4+T Overview
This voltage supervisor has a total of 6 mounting terminals that can be used for mounting. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. In this PMIC, you can find 6-WDFN functions for your reference. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Simple Reset/Power-On Reset products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. IC management conducts at a voltage of 1.8V. There is a voltage supply of 1 for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Using Surface Mount, IC management is mounted. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 6. 6 pins make up the power management. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 1V. The maximum supply voltage (Vsup) is not to exceed 5.5V volts in this IC management. The mounting type of the supervisors is Surface MountThe temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. There is a 7μA supply current present in the power management. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to MAX6381, which is the base power ics number.
MAX6381LT28D4+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
7μA operating supply current
MAX6381LT28D4+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6381LT28D4+T Voltage Supervisors applications.
  • Radio
  • Computer applications
  • Power communication system
  • Linux and server computing
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Power distribution systems of CCU
  • Detection of phase imbalance
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Rechargeable batteries
  • Cloud computing
Step5Bar-code shipping tag
MAX6381LT28D4+T
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    167.7mW
  • Technology
    BICMOS
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MAX6381
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    7μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
  • Voltage - Threshold
    2.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    1.12s Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.73V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.87V
  • Undervoltage Threshold
    1.54V
  • Overvoltage Threshold
    1.61V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm