  • MAX6383XR24D2-T
MAX6383XR24D2-T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6383XR24D2-T
HK JDW NO:
503-MAX6383XR24D2-T
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX6383XR24D2-T
Description:
1.8V3 Terminals 3-Pin MAX6383 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6383XR24D2-T Overview
There are 3 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. This power ic is packaged in a way that looks like a Tape & Reel (TR). The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of SC-70, SOT-323 functions. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 245. A supply voltage of 1.8V is used to conduct the PMIC chip. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. Using Surface Mount, IC management is mounted. It is possible to subcategorize this power ic as a Power Management Circuits chip. In total, IC powers are 3 pins on the board. 3 pins make up the power management. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1V. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 5.5V volts in this PMIC. Mounting type Surface Mount is recommended. Temperature setting for the supervisors should be -40°C~125°C TA. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Open Drain or Open Collector. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 7μA. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to MAX6383, which is the base power ics number.
MAX6383XR24D2-T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
7μA operating supply current
MAX6383XR24D2-T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6383XR24D2-T Voltage Supervisors applications.
  • Unattended substation automation
  • Precision measurement
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Medical-specific insulation monitor
  • Magnetic resonance imaging
  • Data storage applications
  • Automotive power systems
  • Battery cars
  • Power distribution systems of operating room
  • Multi-voltage system
Step5Bar-code shipping tag
MAX6383XR24D2-T
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Voltage - Threshold
    2.4V
  • Reset Timeout
    20ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.34V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.46V
  • Undervoltage Threshold
    2.34V
  • Overvoltage Threshold
    2.46V
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    235mW
  • Technology
    BICMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX6383
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V