  • MAX6385LT35D5+T
MAX6385LT35D5+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6385LT35D5+T
HK JDW NO:
503-MAX6385LT35D5+T
Package:
WFDFN
Datasheet:
Description:
1.8V 6 Terminals 6-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 5818
Step5Bar-code shipping tag
MAX6385LT35D5+T
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 3.5V; MANUAL RESET INPUT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    6
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation-Max
    167.7mW
  • Operating Supply Current
    7μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
  • Voltage - Threshold
    3.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    280 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.41V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.59V
  • Undervoltage Threshold
    3.41V
  • Overvoltage Threshold
    3.59V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm