  • MAX6388LT43D3+T
MAX6388LT43D3+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6388LT43D3+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6388LT43D3+T
Package:
WFDFN
Datasheet:
Description:
1.8V 6 Terminals 6-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 17676
Step5Bar-code shipping tag
MAX6388LT43D3+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    WFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.3V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation-Max
    167.7mW
  • Operating Supply Current
    7μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    4.3V
  • Number of Voltages Monitored
    2
  • Reset Timeout
    140 ms
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.013mA
  • Undervoltage Threshold
    4.19V
  • Overvoltage Threshold
    4.41V
  • Length
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    1mm