  • MAX6421US35+T
MAX6421US35+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6421US35+T
HK JDW NO:
503-MAX6421US35+T
Package:
SOT-143
Datasheet:
MAX6421US35+T
Description:
5V 4 Terminals 4-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 7425
Step5Bar-code shipping tag
MAX6421US35+T
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-143
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 3.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Operating Supply Current
    2.5μA
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.413V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.558V
  • Threshold Voltage
    +3.5V
  • Undervoltage Threshold
    3.413V
  • Overvoltage Threshold
    3.558V
  • Length
    2.92mm