  • MAX6426UK42+T
MAX6426UK42+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6426UK42+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6426UK42+T
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX6426UK42+T
Description:
5V5 Terminals 5-Pin MAX6426 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6426UK42+T Overview
It is mounted through 5 terminals on the power management. Tape & Reel (TR)-packaging is used. Please refer to this PMIC for 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. IC management is packaged as a SC-74A, SOT-753 package. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. The package peak reflow temperature is specified to be 260. There is a voltage supply of 5V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. Surface Mount mounts IC management. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. It has a total of 5 pins that are attached to IC management. This power management system has 5 pins. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 1V as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. It is recommended that the maximum supply voltage (Vsup) in this IC power be no more than 5.5V volts. Mounting type Surface Mount is recommended. We recommend setting the supervisors to -40°C~125°C TA degrees. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. There is a 2.5μA supply current present in the power management. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using MAX6426, the base power ics number.
MAX6426UK42+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
2.5μA operating supply current
MAX6426UK42+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6426UK42+T Voltage Supervisors applications.
  • External alarm
  • Personal computers
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Cloud computing
  • Precision measurement
  • Unattended substation automation
  • Refrigeration
  • Important electronics for automotive safety
  • Multi-voltage system
  • Leakage protection
Step5Bar-code shipping tag
MAX6426UK42+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    571mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MAX6426
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    2.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.2V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0042mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.095V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.305V
  • Threshold Voltage
    +4.2V
  • Undervoltage Threshold
    4.095V
  • Overvoltage Threshold
    4.305V
  • Length
    2.9mm