  • MAX6462UR16+T
MAX6462UR16+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6462UR16+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6462UR16+T
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MAX6462UR16+T
Description:
3.6V 3 Terminals 3-Pin MAX6462 Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 6V
Quantity:
In Stock : 1794
Step5Bar-code shipping tag
MAX6462UR16+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MAX6462
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    1.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    14μs Typical Propagation Delay
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.576V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.624V
  • Undervoltage Threshold
    1.576V
  • Overvoltage Threshold
    1.624V
  • Length
    2.9mm