  • MAX6466XR29+T
MAX6466XR29+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6466XR29+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6466XR29+T
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX6466XR29+T
Description:
5V3 Terminals 3-Pin MAX6466 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 6V
Purchasing and Inquiry
MAX6466XR29+T Overview
This voltage supervisor has a total of 3 mounting terminals that can be used for mounting. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. For your reference, this PMIC includes a list of SC-70, SOT-323 functions. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. When 5V is applied to the power ic, it conducts. When a supply voltage of 1 is applied to the power ic, it conducts. The mount is attached to Surface Mount. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. Power management has a total of 3 pins. There are 3 pins on the supervisor. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1V. There should be no more than 6V volts of maximum supply voltage (Vsup) in this power management. The recommended mounting type is Surface Mount. We recommend setting the supervisors to -40°C~125°C TA degrees. While in operation, this supervisor has a voltage output of Open Drain or Open Collector. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 3.5μA. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to MAX6466, the base PMIC number. The maximum supply temperature voltage supervisor can handle is 3.5μA.
MAX6466XR29+T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
3.5μA operating supply current
MAX6466XR29+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6466XR29+T Voltage Supervisors applications.
  • Consumer electronics
  • Military communications
  • Battery cars
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • emergency room
  • Computer applications
  • Military electronics
  • Power distribution systems of operating room
  • Power distribution systems of infant care room
  • Display equipment
Step5Bar-code shipping tag
MAX6466XR29+T
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.208546mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    228.6mW
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX6466
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Max Supply Current
    3.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2.5 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.9V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    150ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.857V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.944V
  • Threshold Voltage
    +3.03V
  • Undervoltage Threshold
    2.857V
  • Overvoltage Threshold
    2.944V
  • Reset Delay Time
    260 ms
  • Length
    2mm