  • MAX6468US18D7+T
MAX6468US18D7+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6468US18D7+T
HK JDW NO:
503-MAX6468US18D7+T
Package:
TO-253-4
Datasheet:
Description:
4-Pin Voltage supervisor Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 9901
Step5Bar-code shipping tag
MAX6468US18D7+T
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-253-4
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Pin Count
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Operating Supply Current
    7μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.8V
  • Number of Voltages Monitored
    1
  • Reset Timeout
    1.2 s
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.755V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.845V
  • Undervoltage Threshold
    1.755V
  • Overvoltage Threshold
    1.845V