  • MAX6476UT25BD3
MAX6476UT25BD3
advertisement
Manufacturer No:
MAX6476UT25BD3
HK JDW NO:
503-MAX6476UT25BD3
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
Fixed 0.95mm PMIC 6 SOT-23
Quantity:
In Stock : 4224
Step5Bar-code shipping tag
MAX6476UT25BD3
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    6
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    727mW
  • Accuracy
    1.3 %
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.158V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.7%
  • Output Current1-Max
    0.3A
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Length
    2.9mm