  • MAX6804US38D3+T
MAX6804US38D3+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6804US38D3+T
HK JDW NO:
503-MAX6804US38D3+T
Package:
TO-253-4
Datasheet:
Description:
5V 4 Terminals 4-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 700mV Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 13738
Step5Bar-code shipping tag
MAX6804US38D3+T
  • Package / Case
    TO-253-4
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    BICMOS
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    700mV
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Operating Supply Current
    5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100 ms
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.732V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.868V
  • Threshold Voltage
    +3.8V
  • Undervoltage Threshold
    3.732V
  • Overvoltage Threshold
    3.868V
  • Length
    2.8575mm