  • MAX6807XR26+T
MAX6807XR26+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6807XR26+T
HK JDW NO:
503-MAX6807XR26+T
Package:
SC
Datasheet:
MAX6807XR26+T
Description:
5V 3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 14210
Step5Bar-code shipping tag
MAX6807XR26+T
  • Package / Case
    SC
  • Number of Pins
    70
  • Published
    2001
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset, Voltage Detector
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    MANUAL RESET
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Power Dissipation-Max
    174mW
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High
  • Voltage - Threshold
    2.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    30 μs
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.08mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.548V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.652V
  • Threshold Voltage
    +2.6V
  • Undervoltage Threshold
    2.548V
  • Overvoltage Threshold
    2.652V
  • Length
    2mm