  • MAX6866UK42D2S+
MAX6866UK42D2S+
advertisement
Manufacturer No:
MAX6866UK42D2S+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX6866UK42D2S+
Package:
Datasheet:
Description:
2.5V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels
Quantity:
In Stock : 3264
Step5Bar-code shipping tag
MAX6866UK42D2S+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 4.2V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1.2/5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.2V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Length
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.45mm
  • Width
    1.625mm