  • MAX7624CPE
MAX7624CPE
advertisement
Manufacturer No:
MAX7624CPE
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX7624CPE
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
MAX7624CPE
Description:
DAC Current - Unbuffered Through Hole R-2R R 1 B B 7.62mm mm
Step5Bar-code shipping tag
MAX7624CPE
    Select All
  • Number of D/A Converters
    1
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Width
    7.62mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Converters
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    MAX7624
  • Pin Count
  • Output Type
    Current - Unbuffered
  • Number of Bits
    8
  • Supply Current-Max
    2.5mA
  • Architecture
    R-2R
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Reference Type
    External
  • Data Interface
    Parallel
  • Differential Output
    Yes
  • Resolution
    1 B
  • Voltage - Supply, Analog
    10.8V~15.75V
  • Voltage - Supply, Digital
    10.8V~15.75V