  • MAX809SQ293T1G
MAX809SQ293T1G
advertisement
Manufacturer No:
MAX809SQ293T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MAX809SQ293T1G
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
MAX809SQ293T1G
Description:
3.3V3 Terminals 3-Pin MAX809 Voltage supervisor1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX809SQ293T1G Overview
This power management consists of 3 mounting terminals on which it can be mounted. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. Please find attached SC-70, SOT-323 functions for your reference in this IC power. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 260. Manage ics operate at 3.3V supply voltages. When 1 is applied to the power ic, it conducts. Surface Mount is the one that mounts power management. The power management system can be categorized as a Power Management Circuits chip. There are a total of 3 pins on power management. There are 3 pins on the supervisor. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 1.2V. The maximum supply voltage (Vsup) is not to exceed 5.5V volts in this IC management. Surface Mount is the recommended mounting type. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~105°C TJ. As this power managment ic operates, it is able to produce an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 800nA. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using MAX809, the base power ics number.
MAX809SQ293T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
800nA operating supply current
MAX809SQ293T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MAX809SQ293T1G Voltage Supervisors applications.
  • Multi-voltage system
  • Stable power system
  • Power distribution systems of ICU
  • Medical-specific insulation monitor
  • Leakage protection
  • Telecommunications equipment
  • Analog circuit
  • Battery-powered equipment
  • Microcontroller system
  • Personal computers
Step5Bar-code shipping tag
MAX809SQ293T1G
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MAX809
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    800nA
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0025mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.89V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.96V
  • Threshold Voltage
    +2.93V
  • Undervoltage Threshold
    2.93V
  • Overvoltage Threshold
    2.96V
  • Height
    900μm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm